Jak dbać o biżuterię

JAK DBAĆ O BIŻUTERIĘ?

Jak dbać o biżuterię srebrną, pozłacaną?

Biżuteria wykonana ze srebra próby 925, której wierzchnia warstwa jest złocona 24k złotem ulega wytarciu wraz z upływem czasu i nie jest to wada, a naturalny efekt zużycia.

U każdej osoby ścieranie złocenia odbywa się w innym czasie, ponieważ wiele zależy od tego, czy biżuteria ma kontakt z wodą (kąpiel, mycie rąk, basen, itd), ale też czy ma styczność z perfumami, kremami i innymi substancjami znajdującymi się, czy to na ciele, czy ubraniu. Duży wpływ na reakcję metalu ma również pH skóry konkretnej osoby.

Każdy metal w miarę użytkowania ulega wytarciu, tak samo jest w przypadku wyrobów wykonanych, np. ze złota próby 585, tyle że „pod spodem” jest nadal złoto w kolorze złotym, a tutaj mamy srebro, które ma kolor srebrny, dlatego po jakimś czasie naszyjnik również staje się srebrny. 

Co możemy zrobić, aby utrzymać biżuterię w świetnym stanie przez długi czas?
Oprócz unikania czynności wymienionych powyżej, rekomendujemy naszym klientom czyszczenie biżuterii po zdjęciu miękką ściereczką np. z mikrofibry, a następnie przechowywanie jej w szczelnie zamkniętych, przezroczystych woreczkach foliowych, w których pakowana jest biżuteria. 

Po umieszczeniu wyczyszczonej biżuterii w naszym woreczku zachowa ona swój blask oraz kolor, ponieważ woreczki te zawierają specjalną substancję, która chroni biżuterię przed czynnikami zewnętrznymi. 

Jak dbać o biżuterię wykonaną z kamieniami naturalnymi?
O biżuterię z kamieniami należy dbać tak samo, jak o biżuterię pozłacaną i srebrną. Prosimy pamiętać, że wszystkie naszyjniki, które tworzymy ręcznie w naszej pracowni są oparte na konstrukcji linki jubilerskiej, która wykonana jest z metalu - należy szczególnie uważać przy kontakcie z wodą i innymi substancjami, aby nie doszło do zamoknięcia produktu, ponieważ może to prowadzić do przerwania się ciągłości naszyjnika/bransoletki.

A co z biżuterią srebrną, niepozłacaną?
O biżuterię srebrną należy dbać tak samo, jak o biżuterię pozłacaną, aby srebro nie utleniało się przy kontakcie z innymi substancjami - jeśli chcemy jak najdłużej się nią cieszyć.

Czasami biżuteria srebrna ciemnieje. Dlaczego tak się dzieje?
Proces ciemnienia srebra jest naturalny i powszechny.

Powszechnie krążącą opinią jest, że biżuteria srebra która ulega procesowi czernienia nie jest wykonana ze szlachetnego kruszcu. Otóż jest wręcz przeciwnie - srebro ciemnieje właśnie dlatego, że jest srebrem.

Srebro jest metalem szlachetnym, czyli niskoreaktywnym. Oznacza to, że nie koroduje i nie wchodzi w reakcję z wiekszością pierwiastków. Winowajcą są związki siarki (głównie zawarty w powietrzu tlenek siarki), które tworzą na powierzchni biżuterii warstwę czarnego siarczku srebra.

Szlachetne srebro wchodząc w reakcję ze związkiem siarki zawartym w powietrzu pokrywa się ciemnym, nieestetycznym nalotem.
Proces ten zachodzi tym szybciej, im bardziej zanieczyszczone jest powietrze.
Z tego powodu nawet biżuteria, która nie jest noszona ulega temu procesowi a proces zachodzi tym szybciej, im więcej związków siarki znajduje się w powietrzu. Reakcję tę może przyspieszać również pot znajdujący się na skórze (w którego składzie również możemy znaleźć siarkę, a jego proporcje różnią się w zależności od diety i stylu życia), oraz różnego rodzaju perfumy, a w szczególności znajdujący się w nich alkohol.

Na ciemnienie srebra mogą także wpływać wilgoć, kosmetyki i chemia gospodarcza, trzeba więc pamiętać, aby zdejmować biżuterię przed kąpielą.
Biżuterię po zdjęciu zawsze najlepiej wytrzeć miękka ściereczką i umieścić w szczelnie zamkniętym przezroczystym worku, w którym pakujemy biżuterię. 

Zauważając czarny nalot na srebrze nie należy się jednak martwić. Nie wnika on w głąb srebra i z tego względu, że jest to wierzchnia warstwa to można ją wyczyścić i w przypadku produktów pozłacanych na nowo pozłocić naszyjnik. 

Jak czyścić biżuterię srebrną? 

W wielu sklepach z biżuterią dostępne są płyny do czyszczenia srebra. Cechują się one kwaśnym odczynem, który przywraca błyskotkom dawny blask. Niestety nieodpowiednie stosowanie płynu może pogorszyć sytuację. Jak więc korzystać z niego w sposób poprawny? Według zaleceń producentów, należy zanurzyć biżuterię w roztworze i odczekać kilka-kilkanaście sekund. Po tym czasie należy wyjąć ozdobę, opłukać ją wodą i przetrzeć delikatną ściereczką. Co więc może pójść nie tak? Niedokładne opłukanie płynu z ciężko dostępnych fragmentów biżuterii może spowodować, że stanie się ona jeszcze bardziej czarna. Informowało nas o tym wiele naszych Klientek, dlatego postanowiliśmy wycofać tego typu płyny z naszej oferty. Zalecamy więc korzystanie z domowych metod oczyszczania srebra lub wizytę u jubilera.

Ściereczka – jak przywrócić blask i czym czyścić zaśniedziałe srebro?

Dobrym sposobem na przywrócenie biżuterii połysku jest użycie ściereczki do polerowania srebra. Wystarczy delikatnie pocierać o zabrudzone fragmenty ozdoby do momentu, w którym zaczną one błyszczeć. Ta metoda jest stosunkowo mało inwazyjna, jednak niestety również i ona ma swoje wady. Po pierwsze nie dociera ona do każdego fragmentu biżuterii. Okolice łapek, czyli zacisków, które trzymają kamień, są dla niej niedostępne. Ściereczka dobrze radzi sobie bowiem tylko na gładkich odcinkach. Po drugie niechcący można zahaczyć włóknem ściereczki o wspomniany zacisk. To z kolei może spowodować naruszenie konstrukcji biżuterii, a następnie wypadnięcie kamienia. Polerowanie szmatką należy więc wykonywać z największą starannością i uwagą.

Domowe sposoby czyszczenia srebra – czym wyczyścić pożółkłe srebro

Czyszczenie srebra w domu jest stosunkowo proste. Wystarczą do niego produkty codziennego użytku. Jakie? Na przykład:

  • gaziki z alkoholem,
  • sól i folia aluminiowa,
  • soda oczyszczona i ocet,
  • pasta do zębów,
  • proszek do prania,
  • woda i mydło.